Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj skleník

 

Stavba citrusového skleníku z panelákových oken svépomocí.

 

            Rozhodnutí o stavbě skleníku přišlo znenadání, když místní městský úřad v srpnu r. 2004 prováděl zateplení místních panelákových domů včetně výměny oken. Dle informací kamaráda, který vypomáhal stavební firmě byla vybouraná okna zdarma k rozebrání. Tudíž  jsem  dovezl  patřičný spíše větší počet zasklených okenních rámů domů a začal vymýšlet velikost a provedení stavby skleníku. Na stavbu jsem měl několik prvotních požadavků – blízko domu, kde je zdroj tepla a elektřiny, bez pevných základů tím spojené i bez  obstarání stavebního povolení a nízkou pořizovací cenu.

            Velikost skleníku byla zvolena tak, aby střecha měla délku 1 šikmé strany  max. 205 cm . Zde byl brán ohled na možnost použití 200 cm dlouhých prken a zároveň na použití makrolonových desek v celé šíři ( 210 cm). Z těchto podmínek byla nejprve vypočtena šíře skleníku cca 3,6m a posléze dle pořízených oken tato šíře skleníku zkombinována. Délka skleníku měla být max. 6m, ale dle kombinace pořízených oken má 5,8m .Obrazek

Umístění bylo zvoleno kompromisně v blízkosti domu před zimní zahradou na bývalém záhonu na zeleninu. Přesně pod statným ořechem, který byl později částečně ořezán. Tak, aby nestínil domu a skleník se pod  něj vešel.

Základy  jsou zhotoveny z ocelových  L profilů 90/90/4 mm, které byly získány jako odpad za cenu šrotu. Profily jsou svařeny na patřičný obvod skleníku a pomocí trubek  (délky 70-80cm různých průměrů 5–8 cm) zatlučených do země Obrazekukotven celý základový rám po předchozí úpravě terénu  do vodorovné polohy.

Stavba skleníku byla koncipována a provedena tak, aby skleník byl větratelný a byl do něho pohodlný vstup. Štítové obvodové stěny tvoří jedny balkónové dveře a  dvě křídla oken  + 3 upravená okna do trojúhelníku. Všechny rámy jsou k sobě sešroubovány do jedné stěny. Druhou skupinu tvoří 3 ks celých oken tj. okna i s rámy. Opět sešroubovány do jedné stěny. Následně vše spojeno do hrubé stavby skleníku. Tímto vznikl celý obvod skleníku. Střecha skleníku je koncipována ze skla , které je položeno na  dřevěném  roštu a další vrstvu izolační a ochranou tvoří čirý plast macrolon nebo polypropylen. Sklo je získánu z křídel oken . Dřevěný rošt střechy tvoří vrchní  trámek 5/10/600 cm a prkna 2,2/7 cm. K tomu ještě je na vrch podélné stěny přidán zešikmený hranol 5/8/600 cm, který drží rovinu podélné strany a zároveň dělá přechod do šikmé strany střechy. Vrchní trámek je zasazen do štítu. Roštová prkna jsou na koncích seříznuta do patřičného sklonu střechy a za pomocí plechových úhelníků přišroubována k vrchnímu nosníku a k rámům podélné strany. K tomu, aby bylo možné k něčemu přichytit střešní sklo je na  kraje a každé třetí prkno přišroubována krajová a T lišta. Prostřední prkna jsou jen pod sklem jako nosná.

Zasklení je provedeno sklem z rámů. Skla jsou vložena do zasklívacích lišt a ze všech stran zatmelena stavebním tmelem. Nastavení skel je provedeno pomocí proužků pozinkované plechu.

Topení je vyrobeno z ochlazovacího výměníku ke kotli Viadrus, kde je provedeno několik úprav a z trubek vyřezaných  z velkého chladícího zařízení. Trubky jsou 1“ a mají hliníkové žebrování. Výměník byl přizpůsoben na vývodech dle již hotového domácího topení. Dále byla do výměníku  přidána el. topná spirála o výkonu 1600W včetně vypínacího termostatu proti přehřátí. Výměník byl zvolen také z důvodu změny topného média na nemrznoucí Fridex, jelikož rozvodné hadice jsou vedeny jen v drenážní trubce 10 až 60 cm pod povrchem země. K rozvodu je použita zahradní hadice 1/2“. Oběh vody zajišťuje oběhové čerpadlo spínané prostorovým termostatem umístěným ve skleníku.

            Větrání není dosud automatizováno  bude prováděno vyklopením 4 větracích oken a případně otevřením obou balkónových dveří. Také, zde může být instalován ventilátor s termostatem.

            Tepelná izolace obvodu půdy není provedena. Do budoucna lze doplnit  extrudovaným polystyrénem.

            Půda pro rostliny  není nijak upravena jen je zryta a zObrazekbavena plevele.

            Výběr rostlin do volné půdy je proveden s úmyslem dalšího množení a na zhoršené světelné podmínky podobné bytům.

            Zavlažování klasické kropičkou.

 

 

 

 

Použitý materiál:

 

22 x Okno + 2x balkónové dveře       - zdarma

Fe L profil 90/90/4 mm                       - cena šrotu

Fe trubky                                            - sběrné suroviny cena šrotu

22x prkno 2,2/7/200 cm                      - koupeno 1m/10,- Kč

1x hranol 5/10/600 cm                        - koupeno 1m/24,- Kč

2x hranol 5/8/600 cm                          . koupeno 1m 20 Kč

1x oběhové čerpadlo                           - bazar 500,- Kč

1x prostorový termostat                       - bazar 150,- Kč

1x topná spirála                                   - zdarma demontáž ze starého bojleru

2x termostat                                        - 1x zdarma demontáž ze staré pračky, 1x 250,- Kč bazar

hadice 1/2“ 20m                                  - koupeno 100,- Kč

topné trubky    cca 42m                      - odkup sběrné suroviny 1kg/11,- Kč, 3m tyč /120,- Kč

stavbařský tmel 5 tub                           - koupeno á 60,-Kč

 

Stavba provedena dle času a počasí  od září r. 2004 do konce ledna 2005. Osazení rostlin provedeno v dubnu r. 2005.

 

K 7/2005 dosud chybí vrchní vrstva střechy z macrolonu nebo polypropylenu jako ochrana proti ořechům a jako tepelná izolace a dokončit topení po celém obvodě skleníku. O zateplení  půdy rozhodne finanční situace.

 

Dosud známá vylepšení: - police po celém obvodu pro malé rostliny

- snížení vnitřního prostoru na vytápění natažením fólie

                               

K tomuto skleníku poskytnu jakékoliv informace včetně digi fota a též přijmu i jakékoliv náměty na zlepšení.

 

II. Etapa přestěhování skleníku a technické zdokonalení 10/2012

 

Při řešení životní situace jsem byl donucen hledat náhradní umístění skleníku.

skleník přestěhován v říjnu 2011. Při stěhování zjištěno, že rámy oken jsou od vody značně shnilé, tudíž se provedla oprava - výměna částí rámu. Utrpěly zejména rámy, které byly trvale v hlíně.

Základní rám zůstal stejný i jeho uchycení. Sestavení skleníku je také stejné.

Změny: regály po celém obvodě skleníku, regál s množárnou a topením. Makrolon  4komůrkový 10mm silný na střeše. Zateplovací bublinková folie.  Střešní žlaby na odvedení vody od skleníku. Střešní okno 200 x 75cm s automatickým otvíračem. 

 III. etapa citrusaření

Koupí rod. domu r. 2013 došlu k přestěhování skleníku z náhradního umístění k domu. Jelikož prostorově je skleník trochu větší muselo dojít k terenním úpravám zahrady a také z důvodu záplav pozemku i zvýšení podezdívky. Vše řešeno ztraceným bedněním.

Topení jsem využil stávající + jsem přidal 3 radiátory, které byly vyřezány z domu.

Rozměr skleníku koncipován dle rozměrů makrolonových desek, délka 8.2m a šířka 4,6m. 

foto skleníku je ve fotoalbumu.